A BKIK GSZT XX. Tanácsadói Osztály rendezésében 2024. szeptember 24-én workshopot rendezett azzal a céllal, hogy a résztvevők megvitassák a Tanácsadóképzés megújításának egy lehetséges modelljét, azaz az MBA alapú szakirányú továbbképzés bevezetése a magyarországi egyetemi képzésbe. A továbbiakban a menedzsment tanácsadás fogalmát röviden tanácsadásnak nevezzük.
A jelzett workshopot a későbbiekben olvasható program szerint bonyolítottuk le. A program keretében négy magyar nyelvű és egy angol nyelvű előadást hallgattak meg a résztvevők (gyakorló tanácsadók, egyetemi oktatók és kutatók). Az említett előadásokon kívül a program második részében kerekasztal beszélgetés során vitatták meg az előadók által felvetett kérdéseket.
Az előadók által felvetett MBA alapú szakirányú továbbképzés bevezetése a magyarországi egyetemi képzésbe a következők figyelembevételével lehetséges:
- Illeszkedjen a tanácsadás kialakult képzési és minősítési rendszeréhez.
- Napjainkban a tanácsadás területén mind külföldön és Magyarországon az egyetemek egy része egyáltalán nem indít ilyen képzési szakot, szakirányt, de még ilyen című szaktárgy sincs a képzési portfóliójukban.
- Megállapítást nyert, hogy számos ismert külföldi egyetem (pl. Columbia Egyetem, University Cambridge) többconsulting elnevezésű szaktárgyat hirdet meg a képzési programjában. Számos nyugati egyetem üzleti karai, amelyeknek vagy master szintű (pl. Paris School of Business) vagy MBA szintű (pl. York Business School, TU Berlin) tanácsadói képzési programok szerepelnek tantervi programjaiban. Hazánkban hasonló történt a vez-szerv oktatás területén. Számos hazai egyetem (Corvinus, PTE, MATE stb.) tanácsadói MSc vagy emberi erőforrás tanácsadói szakirányt kínáltak. Ez a sikeres törekvés napjainkra a tanácsadási specializáció esetében nagyon jelentős mértékben visszaszorult hazánkban.
- Nem egyetemi keretek között az 1987-ben alakult ICMCI Tanácsadó szakmai világszövetség, napjainkban 50 országot tömörít. Az említett szakmai szervezet a tanácsadással kapcsolatos fogalmakat és értelmezéséket szabvány (ISO 20700:2017) szerint megfogalmazásokban terjeszti, amely segítségével minősíthető tanácsadást végző szervezetek folyamatainak minősége. Ez a szervezet terjeszti az a tanácsadók személyét minősítő Minősített Menedzsment Tanácsadó (Certified Management Consultant) minősítést.
- Támaszkodjunk a tanácsadás területén alkalmazott legjobb oktatási és minősítési gyakorlatra.
- Az előadások során megismerhettük az Ausztriában elterjedt tanácsadói MBA oktatási programot, aminek a gesztora az Osztrák Kereskedelmi Kamara Tanácsadói Tagozata. Ebben az évben újították meg a jelzett Tanácsadói MBA programot, aminek keretében 3 szemeszter alatt IT Tanácsadó, Menedzsment Tanácsadó és Üzleti Mediátor szakspecializáció keretében folytathatnak a hallgatók MBA tanulmányokat. Az osztrák modellben kiemelt fontosságú szerepet szánnak a gyakorlati tanácsadás és az akadémiai kutatás sikeres ötvözésének.
A programot javaslók szerint szerint a következőkre kell tekintettel lenni:
- Jelentős igény van a tanácsadói piacon a szakmailag felkészült tanácsadókra.
- Tervezett elnevezés: Executive MBA Management Consulting szakirányú továbbképzési szak, 3 félév, Magyar és angol nyelven.
- Gyakorlati fókuszú – esetalapú tanulási módszertan (piaci szereplők szerepe). Összesen 20 kurzust terveznek.
- Gesztor intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet Budapesti campusza
- Széleskörű szakmai együttműködés (indítási esély más felsőoktatási intézményekben is)
- Szoros szakmai kapcsolat az osztrák tanácsadói MBA-ben érintett szervezetekkel (Osztrák Gazdasági kamarával-ÖWK)
- Együttműködési lehetőségek kialakítása a hazai szereplőkkel (tanácsadók, egyetemek, tanácsadói szövetségek: VTMSZ, SZMT, MCE, MÉT, PÁTOSZ, TKE, VOE; kamarák és szakmai szövetségek: BKIK, HSZOSZ, IVSZ, KKVHÁZ, SEED)
- Budapesti képzési helyszínen tervezik lebonyolítani a programot.
Az előadások között sajátos színfoltot jelentett az az előadás, aminek keretében a felszólalok a kutatás mostani fázisában - online kérdőíves vizsgálat segítségével - azt vizsgálták hogy a cégek / szervezetek miként tekintenek a vezetési tanácsadók (röviden tanácsadás) munkájára. Ezzel kapcsolatban a következők kerültek bemutatásra:
- Ez év tavaszán több hazai és határon túli egyetem (Komárom és Kolozsvár) részvételével és a Budapesti Kereskedelmi és Ipar Kamara (BKIK) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) közös támogatásával azt vizsgálták a kutatók, hogyan és miért is alkalmaznak vagy nem alkalmazzák a különféle ügyfelek a menedzsment tanácsadókat (továbbiakban tanácsadókat).
- A kutatók szerint az empirikus vizsgálat egyik érdekes és figyelemre méltó eredménye lett az, hogy akik eddig nem foglalkoztattak tanácsadókat azoknál több esetében is tervbe van véve a konzultánsok alkalmazása.
Az előadásokat követő kerekasztal beszélgetés során többféle vélemény elhangzott a javasolt tanácsadó képzési programmal kapcsolatban:
- A napi tanácsadói gyakorlatból résztvevő szakemberek úgy vélik, hogy egyre inkább elveszti a jelentőségét az egyetemen megszerzett diploma szerepe. Jóval fontosabbá válik a gyakorlatban elsajátított tapasztalatok. Ezzel összefüggésben nyilatkozók azt hangoztatták, hogy nem az egyetemi szinten megtanult a tanácsadási ismeretek és készségek lesznek a kiválasztásnál és alkalmazásnál a döntőek. Sokkal inkább a betanulási hajlandóság és alkalmazkodás válik meghatározóvá.
- Más vélemények szerint van helye és értelme a magas szintű tanácsadással kapcsolatos elméletek és gyakorlati készségek, valamint módszerek elsajátításának. Így többek között érdemes MSc vagy MBA szintű oktatási programokat indítani. Az ilyen oktatási programok keretében érdemes figyelembe venni a következőket:
- Mivel a tanácsadás piaca nemzetközivé vált ezért ilyen jellegűnek kell az oktatásnak lenni.
- A programot úgy kell kialakítani, hogy figyeljünk a tipikus tanácsadói ügyfelekere.
- Az önálló és hatékony munkavégzés legyen az oktatás fókuszában.
A workshop programja az alábbi volt:
-
- 15:00-15:10: Megnyitó: Dr. Sztranyák József, GSZT elnöke
- 15:10-15:25: Tanácsadói képzések Magyarországon és külföldön, Nagy Zsolt tanácsadó, XX. Tanácsadói osztály vezetőségi tagja és Dr. Poór József GSZT alelnöke és a XX. Osztály elnöke
- 15:25-15:40: A CMC helye és szerepe a tanácsadói tudás és szakértelem biztosításában, Csákvári Péter, VTMSZ korábbi elnöke és vezetőség tagja
- 15:40-15:55: Az osztrák tanácsadói modell (CMC, ISO szabvány és MBA) bemutatása, Dr. Ilse Andrea Ennsfellner CMC, Osztrák Gazdasági Kamara szakértője (online bemutató)
- 15:55-16:10: A javasolt magyarországi tanácsadói MBA modell bemutatása, Dr. Suhajda Csilla Judit, egyetemi docens, MATE Egyetem
- 16:10-16:25: Tanácsadókkal szembeni ügyféligények 2024-es magyarországi felmérés tapasztalatai, Láncz Gábor, XX. Tanácsadói osztály alelnöke, Láncz & Partners Kft. ügyvezetője, IFKA szakértő- tanácsadó és és Dr. Poór József GSZT alelnöke és a XX. Osztály elnöke
- 16:25-16:40: Szünet
- 16:40-17:20:Kerekasztal megbeszélés az elhangzottakról, Torma Kálmán, szervezetfejlesztési tanácsa dó, szervezetpszichológus
- 17:20-17:30: Workshop összefoglalása, dr. Bíró Imre, XX. Tanácsadói osztály vezetőségi tagja, tanácsadó a Protamin Kft. ügyvezetője
- 17:30-17:40: Zárás, Dr. Poór József alelnök
Prof. Dr. Poór József MTA doktor, CMC
GSZT alelnöke és XX. Osztály elnöke