A 8. Globális Fenntarthatósági Divathéthez (#GSFW) kapcsolódó rendezvények középpontjában idén a hagyományőrzés, az innovatív és körforgásos divattal kapcsolatos tervezés, gyártás, anyagok, a textilhulladékok kezelése, valamint a fenntarthatóság álltak. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara már másodszor csatlakozott a programsorozathoz, amelynek egyik kiemelt eseménye volt a június 6-i „Fenntartható és körforgásos divat: A hagyományoktól az innovációig” szakmai konferencia a BKIK Székházban.
Ennek apropóján hirdette meg a BKIK a BKSZC Kreatív Technikummal közösen idén is a „Divatviadal 2024” szakmai versenyét, a 17-25 éves divatszabó, ruhaipari technikus vagy divat-stílus tervező szakirányon tanulóknak. A pályázat elsődleges célja, hogy a szakképzésben tanuló fiatalok számára lehetőséget nyújtson megcsillogtatni tudásukat, valamint a fenntarthatóság jegyében tudatosságra ösztönözze mind a jövő szakembereit, mind pedig a fogyasztókat. Hiszen a divatipar kiemelt részét képezi a tervezés mellett a gyártás. Ehhez pedig szakmailag jól képzett, kreatív és lelkes szakemberekre van szükség a jövőben is.
A ruha- és divattervezők mellett, napjainkban sajnos egyre kevesebben vannak a varrók, akik a terveket megvalósítsák. A tervező és varró szakmák már 2018 óta nem kaptak lehetőséget az EuroSkills versenyeken, nemzetközi szinten megmérettetni magukat. Ezzel megfosztva a tehetséges tanulókat a valódi versenyhelyzettel való megismerkedéstől. Ezért a BKIK a Budapesti Komplex Szakképzési Centrummal (BKSZC) szoros együttműködésben, a nemzetközi mintára és tematikára alapozva hozta létre Divatviadal című technikusi pályázatát, ahol a szakmai utánpótlás támogatása mellett fontos, hogy a diákok ne csupán elképzelt terveiket valósíthassák meg, hanem önmagukat is.
A versenyfeladat egy összetett folyamatot jelent minden pályázó számára. A ruhák megtervezésétől, azok szabás-varrásán át, feladatuk az elkészült pályaművek bemutatása és „értékesítése” is. Ehhez biztosított nagyszerű felületet a GSFW június 7-i Divatbemutatója a FUGA Építészeti Központban. A 2023. év Divatviadalának győztes tanulói itt mutathatták be a közönségnek az általuk készített koktél- és „kis fekete” ruhákat.
„Ezzel a versennyel a fiatalokat támogatjuk. Megismertetjük őket a szakmai verseny világával, illetve felvértezzük őket a kamara tudásbázisával. Így biztosítva lehetőséget számukra, hogy kipróbálhassák magukat sokféle kreatív munkafolyamatban.” - mondta el a Divatviadal verseny kapcsán Tóth Erika Katalin, a BKIK Kézműipari Tagozatának alelnöke, a BKIK Kézműipari Tagozat XVIII. Ruha-, Textil-, Bőripari és Művészi Kézműves Osztály elnöke.
A Nemzeti Divatliga Magyarország Egyesület 2015-ben létrehozott egy Öko Csoportot, azzal a céllal, hogy a magyarországi divatipar tervezőit és szakembereit arra buzdítsa, hogy közösen dolgozzanak egy fenntarthatóbb divatiparért. Mányiné dr. Walek Gabriella, az Egyesület elnöke kérdésünkre elmondta, a Globális Fenntarthatósági Divathéttel az a fő törekvésük, hogy a magyar tervezők és fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek mellett olyanokat is csatlakozásra ösztönözzenek, akiknek külföldön már van nevük vagy frissen kezdik építeni vállalkozásukat.
Nemzetközi szinten is fontos üzenetet képvisel a hagyományőrzés és a textilhulladékok kezelése. Ezt bizonyítja az, hogy a Globális Fenntarthatósági Divathéthez évről-évre több külföldi ország – Tajvan, Ausztrália, Anglia, valamint Olaszország – csatlakozik, konferenciákat, workshopokat, divatbemutatókat és más kísérő rendezvényeket szervezve. Az online eseményekhez pedig a magyar érdeklődők is csatlakozhatnak.
Az eseménysorozatról bővebb információt a Global Sustainable Fashion Week honlapján talál.