Józsefvárosi vállalkozók támogatása

2024-05-16 08:42
Példaértékü kerületi kezdeményezés a helyi vállalkozások működésének támogatására a BKIK közreműködésével. Itt nézheti meg, mennyi pénzre lehet pályázni:

Néhány napja a H13-ban tartott vállalkozói fórumon mutatták be a Józsefvárosi Önkormányzat és a BKIK új támogatási pályázatát. Az energiahatékonyság és a versenyképesség javítására lehet igénybe venni. A H13 Kultpont adott otthont a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Józsefvárosi Önkormányzat fórumának május 8-án, ahol a kerületi vállalkozások által megpályázható új támogatást mutatták be.

Pikó András polgármester elmondta, hogy teljes politikai konszenzus van a pályázat mögött, a képviselő-testület egyetértésben szavazott az 50 millió forintos támogatási keretről. Úgy gondolja, fontos, hogy nem az önkormányzat működteti a pályázatot, hanem a BKIK józsefvárosi szervezete, mert ők ismerik legjobban a helyi vállalkozások igényeit.

Szatmáry-Jähl Angéla, a BKIK önkormányzati kapcsolatok kollégiumának elnöke azt mondta, kerületi csoportjaik 1995 óta működnek együtt az önkormányzatokkal, néhány helyen a vállalkozásokat érintő kérdésekben a bizottsági munkába is bevonják őket véleményezőként, szerinte részben már így van a VIII. kerületben is. Pap Dénes, a BKIK VIII. kerületi tagcsoportjának elnöke ehhez annyit tett hozzá, hogy a kerületi iparkamara elnöksége megújult, s fontos, „hogy megértsék, változtunk, haladunk, van kihez fordulni”.

 

 

Csókay Ákos, a BKIK főtitkára önkritikus kérdéssel nyitott: „Ki az, akinek a kamaráról az 5000 forint jut az eszébe?” A kezeket látva folytatta: „Pont azért vagyunk itt, hogy ez megváltozzon. Örülök, hogy nem mindenki tette fel a kezét, s bízom benne, ez nem azt jelenti, hogy nem fizetik az 5000 forintot. Szeretnénk, ha megismernék, hogy a kamara miben tud segíteni, főleg helyben. Ez a kerület volt az első, ahol ilyen pályázatot indítunk, nem volt könnyű szülés, de nagyon jó támogatási koncepciót sikerült létrehozni.”

 

 

A PÁLYÁZAT

Csókay Ákos elmondta, hogy 100 ezer forinttól másfél millióig lehet pályázni, a fejlesztésnek az energiahatékonyságot vagy a versenyképességet kell javítania. A keretösszeg 50 millió forint, megkezdett beruházásokkal is lehet pályázni. A támogatás a beruházás 20-100 százaléka lehet, „legalább a 20 százalékot el kell érnie a támogatási intenzitásnak”. Nem az a cél, hogy valaki egy 20 milliós beruházáshoz hozzápályázzon 1 milliót, azt szeretnék, hogy másképp nem megvalósuló pár milliós beruházásoknak akár 100 százalékban megkönnyítsék a kivitelezését. A 250 millió forint árbevétel alatti helyi vállalkozások pályázhatnak, a székhelynek vagy telephelynek a VIII. kerületben kell lennie. Bérleményben is lehet beruházni a tulajdonos hozzájárulásával. Minimális feltételeknek kell megfelelni és utófinanszírozás van. A pályázatok végső beadási határideje szeptember vége, de a pályázati kapu a keret kimerüléséig van nyitva.

 

PIKÓ ANDRÁS BEJELENTÉST TETT

„Tudják-e, hogy a vállalkozások, kicsik és nagyok, együtt 500 milliárd forintot fizetnek be iparűzési adóként a fővárosi önkormányzatnak?”, hökkentette meg ismét kérdéssel a jelenlevőket Csókay Ákos.

Majd elmagyarázta, ennek egy részét kapják vissza a kerületek bonyolult elosztási algoritmus alapján.

„Az, hogy ennek elosztásába a vállalkozások is beleszólhatnak egy kicsit a kerületben, előremutató kezdeményezés. Örülünk, hogy a legkisebb helyi vállalkozók kaphatnak támogatást most az energiahatékonyság javítására, a gazdálkodás fejlesztésére, mert az elmúlt években a legnagyobb gondot az energiaárak növekedése és a piacok beszűkülése jelentette (2023-ban 8 százalékot csökkent a kiskereskedelmi forgalom).”

 

 

Pikó András reagált arra, amit a BKIK főtitkára mondott a pénz eredetéről. Úgy gondolja, helyes lenne, ha ez a pályázat, ami végül is a vállalkozások által befizetett adóból működik, tovább létezhetne, és a kerület az iparűzési adó egy részét mindig erre fordítaná. Később ismét visszatért a kérdésre, és bejelentést tett: a képviselő-testület elé viszi a kérdést, hogy határozzanak arról, az iparűzési adó bizonyos hányadát évről évre a BKIK által gondozott pályázat forrásának adják oda. Pikó András szerint, mivel a vállalkozások támogatási pályázatáról egyetértés volt, erről még szeptemberig születhet döntés, ami garantálná a program folyamatosságát. Azt pedig, hogy éppen milyen célokra érdemes a pályázatot meghirdetni, a BKIK határozza meg. „Ehhez nem vagyunk elég okosak, önök tudják, mi pörgeti a gazdaságot”, fordult Csókay Ákoshoz.

 

MÁR EGY ÉVE ELINDULT VOLNA

Az utóbbi időben képviselő-testületi ülésen többször is téma volt az, hogy már a múlt évben tervezték a programot, de akkor meghiúsult, a BKIK nem használta fel a már akkor elkülönített 50 millió forintot, 2023. december 19-én visszafizette az önkormányzat részére azzal, hogy „technikai akadályok miatt nem tudták felhasználni”.  A március végi képviselő-testületi ülésen Könczöl Dávid (Momentum) arról érdeklődött, hogy a BKIK adott-e tájékoztatást a tapasztalatairól, ami miatt nem sikerült legalább részben felhasználniuk az összeget, és mi az, amin változtatnak a következő évi pályáztatásnál? Hőrich Szilvia gazdasági vezető elmondta, hogy a BKIK szerint túl szigorú volt a tavalyi pályázati felhívás, és mire újítottak a feltételeken, addigra az év nagy része eltelt. Ezért szeretnék, ha az átdolgozott konstrukciót elfogadná a képviselő-testület, és újból a rendelkezésükre bocsátanák az 50 millió forintot. A testület 13 igennel elfogadta a javaslatot. 

Kíváncsiak voltunk arra, hogy mi a BKIK felelőssége a fiaskóban.

Pap Dénes elmondta, hogy az egy évvel ezelőtti próbálkozást is már féléves munka előzte meg, s valóban a VIII. kerület indította először ezt a programot. De a pályázat részleteinek kidolgozásakor olyan akadályok merültek fel, amire nem találtak időben megoldást. „Például elakadtunk azon, miként tudja a kamara igazolni, hogy a vállalt energiahatékonyság valóban megvalósul, ezért már a mérnök kamara bevonása is szóba került.”

Csókay Ákos szerint ez úttörő munka volt. Az önkormányzatnak alaposan meg kell fontolnia, amikor közpénzt ad valamire. Mire végül megtalálták a minden szempontból megfelelő pályázati formát, már túl késő volt az induláshoz. „A kamara is tudja, ezt a forrást nem lehet csak úgy odaadni puszira, az önkormányzat meg pláne, de ha ők osztanák ki, akkor egy 22 oldalas pályázati adatlapot kellene kitölteni és a pályázók egytizede tudna csak indulni. Itt olyan beruházásokra adunk pénzt, ami magánerőből nem menne, bank nem adna rá hitelt, ezért kellett az önkormányzat nyitottsága is, nem ment könnyen, mindkettőnknek át kellet lépnie a saját árnyékán.”

 

 

A VÁLLALKOZÓK KÉRDEZTÉK

A fórum fele a pályázattal kapcsolatos kérdések megválaszolásával telt, amik érintették a legfőbb pontokat:

Szeptember végén zárul a pályázat, az eredményhirdetés mikor várható?

  • Folyamatos az elbírálás, a cél az, hogy minél hamarabb megkapja a pályázó a támogatást. Amint beérkezik egy pályázat, megtörténik az előbírálat, majd a bíráló bizottság dönt és értesítik a vállalkozót.

Mi a projekt lezárásának határideje? Mennyi idő van a kivitelezésre?

  • A számlák befogadására november 30-ika az utolsó határidő.

250 milliós árbevétel szükséges a 2022-es évre?

  • Az utolsó lezárt üzleti évre igen, ami most még 2022. Az év végi zárással, júniustól már a 2023-as év számít.

Csak lezárt üzleti évvel rendelkező cégek indulhatnak, vagy új vállalkozások is pályázhatnak?

  • Az esélyegyenlőség miatt csak olyan pályázhat, ahol már van lezárt üzleti év.

A telephely máshol van, a székhely VIII. kerületi. Akkor is lehet pályázni?

  • A beruházásnak mindenképpen a VIII. kerületben kell megvalósulnia és a vállalkozás érdekében, ebben az esetben a székhelyen. Ezt ellenőrizni fogják.

Fuvarozó nem energiahatékonyságra, hanem eszközre pályázna a versenyképesség érdekében. A székhely itt van, de az autók mozognak.

  • Pályázhatnak, a pályázatban le kell írniuk, hogy miként valósul meg a versenyképesség javulása, pontozással történik az értékelés.

Egy vállalkozó korszerűbb varrógépet szeretne, ami kevesebbet fogyaszt.

  • A pályázati adatlapon kell kifejteni itt is, hogy aki nincs benne abban a szakmában, az is kapjon rálátást. Ha olyan termelőeszközt vásárol, ami kevesebb energiát használ vagy a termelékenység intenzitását javítja, erre a pályázat nyitott, hiszen a versenyképességet fogja javítani. A fogadóórákon a BKIK munkatársai személyesen is segítenek a pályázat összeállításában, egy héten kétszer lesznek a kerületben elérhetőek, telefonon pedig folyamatosan. Az ügyfélfogadás helyszíne a Futó utca 29-ben van, emiatt senkinek nem kell elmennie a Krisztina körúti székházba.

Már elindult beruházáshoz is hozzákapcsolható a pályázati támogatás?

  • A pályázat április 15-étől él az önkormányzattal való együttműködés alapján, tehát ha valakinek április 15-től már elindult egy beruházása, pl. árajánlatok bekérésével, akkor az is befogadható.

Hogyan kell igazolni a beruházás megtörténtét?

  • Amint megtörtént a kivitelezés, benyújthatók a számlák utófinanszírozásra. A pályázati anyagban levő számlaösszesítőt kell a számlamásolatokkal beadni, és a folyósítás feltétele a pályázatot igazoló tábla kihelyezése is, amit fotóval igazolhatnak.

Az energiahatékonyságot hogyan kell bizonyítani?

  • Nincs lehetőség arra, hogy mérni tudják, „a józan ész számít, nem az a cél, hogy okokat keressünk a visszautasításra”.

Hol lehet letölteni a pályázatot?

Elektromos hálózatfejlesztésre lehet használni a támogatást?

  • Igen, ilyen esetben nemcsak a vezetékek ára, hanem a munkadíj is elszámolható.

Az utófinanszírozás miatt nem biztos, hogy ki tudnám fizetni előre a beruházást.

  • A megnyert pályázatra el lehet indítani a beruházást, ami akár rövid távú kölcsönből is megvalósítható, „amint lezárult, kifizetjük, így nincs benne rizikó”. A Széchenyi-kártya programban kaphat kedvezményes áthidaló hitelt, ami szintén a kamaránál intézhető. A Futó utcában jövő héten kerül ki a félfogadási idő, de a BKIK-ban folyamatos az ügyfélfogadás.

Egy vállalkozás csak egy pályázatot nyújthat be?

  • Igen. De akinek több cége van, mindegyikkel pályázhat.

Versenyképességet növelő szoftvervásárlásra van lehetőség?

  • Igen, ezt is ki kell fejteni a pályázatban oly módon, hogy a bíráló bizottsági ülésen a szakértők el tudják bírálni.

Kifizetett számlára fizetnek, vagy átvett, későbbi fizetési határidőt tartalmazó számlára is?

  • Kiegyenlített számla kell legyen, a levonás tényét bankszámlakivonattal kell igazolni.

A számlák benyújtása után mennyivel fizetik ki a támogatást?

  • Ha nincs szükség hiánypótlásra, tisztázó kérdésre, akár 3 munkanapon belül folyósítják.

 

ITT TÁJÉKOZÓDHAT

Vissza nem térítendő energetikai támogatás a VIII. kerületi vállalkozások számára

Pályázati dokumentáció

A pályázat lényege:

Eszközbeszerzésre és kivitelezési munkákra is lehet forrást igényelni. Energetikai fejlesztésre, korszerűsítésre igényelhetnek támogatást a Józsefvárosban székhellyel vagy telephellyel rendelkező vállalkozások a Józsefvárosi Önkormányzat által biztosított, összesen 50 millió forintos keretből. A támogatás célja kifejezetten a nehéz helyzetbe került, Józsefvárosban működő egyéni vállalkozók és gazdasági társaságok segítése, piaci versenyképességük javítása. A pályázaton eszközbeszerzésre és kivitelezési munkákra is lehet forrást igényelni, de fontos feltétel, hogy a megvalósítás helye a VIII. kerületben legyen. A pályázható összeg 100 ezer forinttól 1,5 millió forintig terjed. A BKIK munkatársai teljes körű tanácsadással segítik a vállalkozókat, hogy megkönnyítsék a pályázati dokumentáció előkészítését és benyújtását. Az adatlapot és mellékleteit online formában az energetika8@bkik.hu címre kérik beküldeni, vagy személyesen is benyújtható a pályázati kiírásban megadott módon. A pályázat beadásának határideje 2024. szeptember 30., a megvalósításnak és a költségek elszámolásának legkésőbb 2024. november 30-ig kell teljesülnie. A pályázatok elbírálása folyamatosan zajlik a keret kimerüléséig vagy a pályázat beadásának határidejéig, tehát érdemes minél hamarabb jelentkezni. A támogatás utófinanszírozott, az elszámolás beadása és annak elfogadása után folyósítják az elnyert összeget. A pályázati feltételekkel és a tanácsadással kapcsolatban minden információ részletesen megtalálható a pályázati kiírásban.

 

Fotók: Huszár Boglárka

Forrás: Józsefváros Újság

A pályázat részletei